Гендерне виховання

Гендерний аспект у вихованні дошкільників

Педагоги все частіше говорять про те, що виховання дошкільнят вимагає гендерного підходу. Не всі батьки знають значення цього терміна. Гендерне виховання дітей дошкільного віку має на увазі облік індивідуальних особливостей малюків відповідно до їх статі.

У сучасному світі можна побачити, що багато чоловіків слабкі і нерішучі. Жінки ж є більш сильними. Вони здатні виконувати роль глави сім`ї. Ми ж розуміємо, що все повинно бути навпаки. Як правило, проблеми статі виникають через те, що батьки неправильно виховують своїх дітей.

Чому потрібно використовувати гендерний підхід?

Маленькі діти не усвідомлюють повною мірою свою приналежність до певної статі. Відмінність, на думку дітей, полягає в зовнішньому вигляді. Малюкам невідомо, що хлопчики і дівчатка повинні вести себе по-різному.

Гендерне виховання дітей дошкільного віку дає наступні переваги:

• малюки починають розуміти, що належать до тієї чи іншої статі;
  • у дітей формується почуття толерантності по відношенню до інших;
  • вихованці дізнаються про правила поведінки, які характерні для представників обох статей, починають дотримуватися їх.

Завдяки правильному підходу батьки полегшують своїй малечі життя в подальшому, допомагають уникнути серйозних помилок, через які малюки могли б стати аутсайдерами в колективі.

Якщо в сім'ї росте донька

У вихованні дівчинки потрібно визначитися з підсумковою метою цього процесу.

Якщо ви хочете виростити з дівчинки турботливу і ніжну жінку, гарну господиню і люблячу матір, то дотримуйтесь наступних правил:

• переконуйте малятку, що вона неповторна і унікальна, ні в якому разі не занижуйте її самооцінку;
  • акцентуйте свою увагу на зовнішності дівчинки, захоплюйтеся її красою (бажано, щоб схвальні слова говорив батько, адже завдяки цьому дівчинка зрозуміє, як повинен вести себе справжній чоловік);
  • залучайте дитину до виконання добрих справ, у дитини сформуються такі особистісні якості, як чуйність, працьовитість, щедрість, жалісливість;
  • частіше розмовляйте з донькою, діліться секретами, відповідні теми для розмов: «Дівчатка – майбутні мами», «Дівчата – маленькі принцеси», «Дівчата – майбутні берегині домашнього вогнища».

У вихованні малят допомагають казки.

Завдяки цим творам у дітей формується любов до ближніх. Казки вчать бути справедливими, добрими і слухняними. Крім цього, з них дівчинки можуть почерпнути зразки моральної поведінки.

Велике значення в гендерному вихованні належить іграм. У них дівчатка освоюють роль жінки, матері.

Не забувайте про те, що головна складова хорошого виховання – це сім`я. Дівчинка повинна бачити, що близькі люди ставляться один до одного з любов`ю і повагою.

Якщо батьки мають сина

На жаль, недостатньо годувати хлопчика смачними стравами, одягати і взувати його.

Щоб виростити з дитини справжнього чоловіка, прислухайтеся до наступних рекомендацій:

• давайте хлопчику «серйозні» завдання, хваліть його за будь-які досягнення, заохочуйте бажання виконувати домашню роботу (малюк буде відчувати себе повноцінним членом сім`ї);
  • надавайте дитині право самостійно приймати рішення, цікавтеся його думкою і розмовляйте з ним так, ніби розмовляєте з дорослою людиною;
  • частіше давайте сину ініціативу, підтримуйте його активність, адже ця риса важлива для всіх хлопчиків;
  • частіше дозволяйте дитині спілкуватися зі своїми однолітками або запишіть його в якусь секцію, відчуття приналежності до групи позитивно позначиться на розвитку самооцінки;
  • розмовляйте з дитиною на важливі теми, наприклад, «Хлопчики – маленькі лицарі», «Хлопчики – захисники дітей, жінок і людей похилого віку»,

Без ігор при гендерному вихованні дітей дошкільного віку не обійтися. Саме таке проведення часу сприяє формуванню позитивних особистісних якостей, вчить тому, як потрібно себе вести з протилежною статтю.

На закінчення варто відзначити, що хлопчиків і дівчаток не можна виховувати однаково. Вони по-різному відчувають, переживають і сприймають навколишній світ. Батьки повинні дотримуватися гендерного виховання дітей дошкільного віку. Завдяки такому підходу з дівчаток виростають ніжні, турботливі, які розуміють жінки, здатні розрадити у скрутні хвилини, а з хлопчиків – безстрашні, сильні чоловіки, які можуть впоратися з усіма труднощами і захистити близьких і нужденних людей в разі небезпеки.