Національно-патріотичне виховання

"Патріотизм починається з любові до людини.

Патріотизм починається з колиски".

Василь Сухомлинський

Дитинство – час незабутніх переживань, яскравих вражень, які довго зберігаються в пам’яті людини і стають органічною частиною її духовного світу, що пов’язує з рідною домівкою, місцями, де вона народилася і зросла.

Дошкільний вік є сприятливим періодом для розвитку патріотичних почуттів. Патріотичні почуття це переживання, з яких у майбутньому виросте громадянська позиція особистості, її людська та національна гідність. У дитинстві вони виявляються в любові до рідної оселі, міста , в якому народилися, рідної землі, шанобливому ставленні до культури своєї родини, мови. Дошкільник тільки починає осягати ці складні почуття і його не можна квапити. Патріотичні почуття дошкільників формуються в процесі спілкування з оточуючим середовищем, людьми, виконання з ними спільної діяльності. Вони спрямовані на розкриття і формування людських моральних якостей особистості: любов, гідність,вірність, відданість батькам,залучення до джерел національної культури,збереження природи рідного краю,ставлення та почуття причетності до оточуючих.

Саме тому робота з патріотичного виховання охоплює цілий комплекс завдань,серед яких патріотичними є :

• Виховання в дитини любові і почуття причетності до своєї сім"ї, до дитячого садка,вулиці,міста;
  • Формування бережливого ставлення до природи рідного краю;
  • Формування толерантності, почуття поваги до інших людей;
  • Формування поваги до моральних цінностей,традицій, звичаїв,культури рідного народу;
  • Ознайомлення дітей із символами держави.

В нашому закладі створена цілісна система всебічного розвитку особистості майбутнього громадянина-патріота України шляхом ознайомлення дітей з культурою, традиціями та звичаями українського народу; а також формування у них почуття причетності до історії та майбутнього свого краю, пробудження і виховання патріотичних почуттів.

Здебільшого робота проводиться під час занять з художнього читання, мовленнєвої, зображувальної та еколого-валеологічної діяльності. Заняття проводяться відповідно до змісту програми.

Протягом навчального року проводяться  тематичні дні, тижні, розваги. З метою прищеплення любові до рідного краю, поваги до національної культури, національних звичаїв, під час занять активно використовується народознавчий матеріал (віночки, гончарні вироби, український одяг, знаряддя для народних ігор). У групах створено українські куточки в яких систематично оновлюється матеріал по вивченню історії рідного краю, державної символіки, традиційних українських звичаїв.

Українські куточки в групах – один з основних компонентів життєвого простору, що сприяє  формуванню національної свідомості вихованців.

Методи і форми роботи з патріотичного виховання:

• Екскурсії вулицями рідного міста, до історичних пам'яток, визначних місць
  • Розповіді вихователя
  • Бесіди з цікавими людьми
  • Екскурсії
  • Спостереження
  • Дидактичні, сюжетно-рольові ігри
  • Заняття з циклу «Історичні цікавинки»
  • Розгляд ілюстративних матеріалів
  • Читання та інсценування творів художньої літератури
  • Слухання народної, класичної, сучасної музики
  • Розглядання творів образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва
  • Розв'язування проблемних ситуацій
  • Запрошення членів родин у дитячий садок
  • Спільні з родинами виховні заходи
  • Виставки, конкурси
  • Свята, розваги

Орієнтовна тематика занять з патріотичного виховання:

• Мандруємо рідним краєм
  • Мій дім
  • Природа рідного краю
  • Видатні люди нашого міста
  • Легенди рідного краю
  • Що нам осінь принесла? (традиції збору врожаю)
  • Хліб усьому голова
  • Традиції української кухні
  • Народний календар
  • Державні символи України
  • Бабусина хата
  • Наша мова солов'їна
  • Символи рідного краю
  • Хто ми й звідки?
  • Національний одяг
  • Українська вишиванка
  • Рушник
  • Чим гралися наші бабусі?( народна іграшка)
  • Новорічне диво
  • Різдвяні свята
  • Як лікувалися наші бабусі й дідусі? ( народна медицина)
  • Лікарські рослини
  • Ремесла рідного краю
  • У гості до майстра
  • Традиційний посуд
  • Видатні майстри України
  • Моя матуся
  • У гості до бабусі й дідуся
  • З родини йде життя людини (родинні свята, традиції)
  • Ти і твоє ім'я
  • Великодні свята
  • Чарівний вінок (обряд закосичення)
  • Рослини - символи та обереги
  • Тварини, що дарують щастя
  • Стежинами Батьківщини
  • «І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь»
  • Мій рідний край - моя гордість!